Obalamy 3 największe mity na temat karmienia piersią

Karmienie piersią umacnia więź między matką i dzieckiem, zapewnia maluchowi naturalny pokarm oraz poczucie bezpieczeństwa. To jedna z najbardziej naturalnych czynności, jednak mimo to narosło wokół niej wiele nieprawdziwych i szkodliwych przekonań, które często spędzają sen z powiek młodym matkom. Dziś obalamy największe mity!

Dziecko szybko staje się głodne, dlatego stale trzeba je dokarmiać

W Internecie krąży bardzo popularne przekonanie, jakoby dziecko powinno mieć dostęp do pokarmu co trzy godziny. Oczywiście nie jest to prawdą. To, czy maluch zjada odpowiednią ilość pokarmu, możesz w łatwy sposób kontrolować za pomocą wagi, za każdym razem, gdy dopadają Cię wątpliwości. Można ważyć dziecko w dowolnym momencie i systematycznie kontrolować jego przybór masy. Istnieje duża możliwość, że Twoja pociecha z upływem czasu będzie znacznie zwiększać sobie przerwy między karmieniami. Zbyt częste karmienie może mieć tylko negatywne skutki – zupełnie jak przejedzenie w przypadku dorosłych.

W przypadku choroby nie mogę karmić dziecka piersią

Jedną z ważnych funkcji karmienia piersią jest przekazywanie dziecku naturalnej odporności kobiety. Kiedy kobieta karmiąca zachoruje, wraz z mlekiem dostarcza maluchowi przeciwciała, które wytworzyły się w jej organizmie, a to skutecznie chroni dziecko przed zachorowaniem. W przypadku odstawienia pociechy od piersi na czas choroby nie otrzyma ono ochronnej bariery i zostanie narażone na atak różnych drobnoustrojów.

Wszystko wymaga jednak wcześniejszej konsultacji z lekarzem – w przypadku poważniejszych chorób karmienie piersią może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Nie wykarmię dziecka małymi piersiami

Kobieta, bez względu na rozmiar swojego biustu, jest zdolna do produkcji wystarczającej ilości pokarmu, aby odpowiednio nakarmić swoje dziecko. Ich wielkość nie ma znaczenia, ponieważ piersi nie odgrywają roli magazynu, w którym zbiera się mleko. Jest ono produkowane na bieżąco podczas karmienia.

Jeśli jednak ilość pokarmu nie jest wystarczająca, warto wykorzystać laktator. Jego działanie, imitujące naturalne fazy ssania przez dziecko, pomoże pobudzić laktację, a także zmniejszy podrażnienia piersi. Więcej o tych urządzeniach można przeczytać na stronie Lansinoh.

Oczywiście to nie jedyne mity na temat karmienia piersią. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zweryfikować swoją wiedzę u specjalisty – lekarza lub doradcy laktacyjnego. Dzięki temu będziesz miała pewność, że Twoje dziecko otrzymuje najlepszą możliwą opiekę.