Właściwości kudzu

Właściwości kudzu

Korzeń kudzu od lat stosowany jest w medycynie naturalnej. Jego działanie jest cenione praktycznie na całym świecie. Warto dowiedzieć się, jakie ma właściwości.

Kudzu właściwości

Okazuje się, że w korzeniu kudzu znaleziono substancje zmniejszające chęć sięgnięcia po kieliszek. Warto dodać, że naukowcy podejrzewają, iż korzeń kudzu nierzadko pomaga też osobom, które nałogowo palą wyroby tytoniowe. Ponadto przydaje się uzależnionym od narkotyków. Warto zauważyć, że korzeń kudzu może być stosowany jako wsparcie w walce z nałogiem alkoholowym. Okazuje się, że w badaniach na modelach zwierzęcych wykazano, iż może on redukować znacząco spożycie alkoholu. Co więcej, korzeń kudzu wykorzystuje się też w badaniach nad odwykowym leczeniem alkoholików. Badanie kliniczne udowodniły, że podawanie wyciągu z korzenia kudzu w kapsułkach skutkowało zmniejszeniem spożycia alkoholu nawet o 40 proc. Eksperci przypuszczają też, że za właściwości redukujące spożycie alkoholu są odpowiedzialne przede wszystkim izoflawony, pueraryna, daidzyna, a ponadto daidzeina. Warto zauważyć, że mechanizm ich działania polega przede wszystkim na hamowaniu metabolizmu alkoholu, prowadząc do nagromadzenia się w organizmie kwasu octowego. Odpowiedzialny jest m.in. za nudności oraz zaczerwienienie twarzy. Warto wiedzieć, że podawanie korzenia kudzu przyczynia się też do wzrostu stężenia dopaminy oraz serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, co często pomaga w walce z nałogiem.

Dlaczego warto spożywać korzeń kudzu

Pewne źródła naukowe zwracają też uwagę na możliwość zastosowania kudzu w przypadku nałogowych palaczy. Często pomaga on w rzuceniu palenia. Warto dodać, ze kudzu stosowany jest od wielu lat w wielu krajach. Ma on w swym składzie puerarynę. Mowa tu o izoflawonie, który ma działanie przeciwgorączkowe. Ponadto wpływa na metabolizm glukozy, obniżając jej stężenie we krwi. Tłumaczy to zastosowanie korzenia kudzu w leczeniu cukrzycy. Trzeba też wiedzieć o tym, że korzeń kudzu może mieć też pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Pewne badania doświadczalne wykazały, że może on wpływać na rozszerzenie naczyń wieńcowych, a także może obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Korzeń kudzu jest bardzo ceniony w walce z alkoholizmem.