Co zrobić, gdy ekspres do kawy zbyt głośno pracuje?

Dzisiejsze ekspresy do kawy pracują coraz ciszej, mają wiele dodatkowych funkcji i udogodnień. Producenci starają się, aby urządzenia spełniały oczekiwania wszystkich klientów, a ich projekty były dopasowane do najnowszych trendów oraz zdobyczy techniki. Co zrobić w sytuacji, gdy Twój ekspres pracował bez zarzutów, a nagle jego praca stała się głośna? Powodów może być wiele, jak zatem rozpoznać usterkę w Twoim urządzeniu?

Jakie mogą być powody głośnej pracy ekspresu do kawy?

Jedną z najczęstszych usterek ekspresów do kawy jest właśnie głośna praca urządzenia. Jedną z przyczyn może być niewłaściwa praca ekspresu do kawy spowodowana jego zabrudzeniem. Inną przyczyną jest awaria pompy lub wbudowanego młynka. Jakie są najczęstsze powody takiej awarii? Jak możesz sobie z nimi poradzić?

Zadbaj o regularne zabiegi pielęgnacyjne ekspresu do kawy

Twój ekspres do kawy może głośno pracować wtedy, gdy jest po prostu zabrudzony. Nie musi dojść do poważnej awarii, aby jego praca była utrudniona. Bardzo ważnym zabiegiem, o którym zapomina wiele osób, jest regularne odkamienianie ekspresu do kawy. Niektóre urządzenia przypominają o tym automatycznie, jednak jeżeli Twój ekspres do kawy nie ma takiej funkcji, musisz samodzielnie tego dopilnować.

Zaleganie kamienia to nie jedyna kwestia, która może doprowadzić do głośnej pracy ekspresu do kawy. Oprócz tego urządzenie może zostać zabrudzone tłuszczem kawowym lub pozostałościami po mleku. Jak zapobiec takim sytuacjom i zadbać o czystość Twojego ekspresu do kawy?

Wbrew pozorom to bardzo proste, wystarczy, że będziesz regularnie przepłukiwać wszystkie wężyki w urządzeniu. Tłuszcz kawowy może sprawić, że w przewodach pojawi się zator, co spowoduje głośną pracę tego urządzenia. Chcąc wyczyścić pozostałości po mleku, najlepiej użyć w tym celu specjalnych środków, które skutecznie je usuną. Takie regularne zabiegi mają ogromny wpływ na pracę całego urządzenia.

Głośna praca ekspresu a awaria pompy

Głośna praca ekspresu do kawy może być spowodowana również awarią pompy. W ekspresach ciśnieniowych zazwyczaj mamy do czynienia z jednym typem pompy typu „Ulka”. Jeżeli Twój ekspres pracuje głośno, a z jego wnętrza wydobywa się charakterystyczne burczenie, najprawdopodobniej doszło do awarii tego elementu.

Do awarii pompy dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy w urządzeniu panuje zbyt niskie ciśnienie oraz dochodzi do słabego wyrzutu pary. W takim przypadku należy wymienić pompę na nową. Możesz to zrobić samodzielnie lub wybrać DeLonghi serwis w Klinice Ekspresów. Zespół wykwalifikowanych specjalistów zadba profesjonalnie o Twoje urządzenie. Klinika Ekspresów prowadzi również serwis ekspresów innych marek, dlatego mogą pomóc Ci usunąć usterkę praktycznie każdego ekspresu do kawy.

Głośna praca ekspresu a wbudowany młynek do kawy

W wielu ekspresach do kawy znajdują się również wbudowane młynki. Są one wyposażone w żarna, które pod wpływem długotrwałej eksploatacji ścierają się. Jeżeli doszło do takiej sytuacji również w Twoim urządzeniu, należy wymienić młynek do kawy na nowy, a wszystko powinno wrócić do normy.

Głośna praca ekspresu a niedokręcony filtr

Przyczyną głośnej pracy ekspresu do kawy może być również niedokładnie dokręcony filtr wody. W takim przypadku dochodzi do drgania całego urządzenia. Wystarczy, że wyjmiesz filtr z urządzenia i włożysz go prawidłowo ponownie, a nic nie będzie już zakłócało pracy Twojego ekspresu do kawy!

Głośna praca ekspresu do kawy to jeden z objawów awarii, które mogą przydarzyć się w Twoim urządzeniu. Nie każda przyczyna jest trudna do usunięcia. Dla przykładu niewłaściwie dokręcony filtr można łato dokręcić i w mgnieniu oka pozbyć się problemu. Jeżeli jednak nie wiesz, jak poradzić sobie z jakąkolwiek usterką w Twoim ekspresie do kawy, warto skorzystać z usługi zaufanego serwisu.

źródło zdjęcia: freepik.com