Na co zwrócić uwagę kupując dom?

Na początku warto podkreślić, że dom może być wolnostojący, ale też bliźniaczy lub szeregowy. Obecnie zwłaszcza segmenty szeregowca cieszą się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Poniżej podpowiadam, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę przed zakupem nowego domu.

Jakość materiałów

Kupując dom od dewelopera koniecznie zwróć uwagę na to, z jakich materiałów będzie on wykonany. Zainteresuj się nie tylko samymi ścianami, ale też oknami, drzwiami i dachem. Warto sprawdzić, czy okna będą miały rolety i jaką będą zapewniać izolację termiczną i akustyczną. Polecam też bliżej przyjrzeć się ścianom, które oddzielają od pozostałych segmentów szeregówki lub drugiej części bliźniaka. Warto wiedzieć, że jest to przegroda, której zadaniem jest nie tylko izolacja akustyczna, ale też ochrona przeciwpożarowa.

Instalacje

Kolejnym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę jest rodzaj instalacji grzewczej oraz wodno- kanalizacyjnej. Brak podłączenia do kanalizacji to poważny problem, ponieważ własne szambo może generować duże koszty utrzymania. Jeśli natomiast chodzi o ogrzewanie, to warto zainwestować w nowoczesny piec, który będzie efektywny, dzięki czemu mniej wydasz na ogrzewanie domu. Polecam też sprawdzić, czy jest możliwość zamontowania kominka, który może być nie tylko cennym dodatkowym źródłem ciepła, ale też efektownym elementem wystroju. Trzeba tu jednak pamiętać, że stawiając kominek w domu musisz zadbać o ochronę przeciwpożarową poprzez użycie odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych, które będą odporne na ogień.

Sam dom to nie wszystko

Podejmując decyzję o zakupie trzeba nie tylko dokładnie obejrzeć sam dom, ale też jego okolicę. Koniecznie zwróć uwagę na to,  czy znajduje się on na zamkniętym osiedlu, czy jest utwardzony dojazd bezpośrednio do nieruchomości. Sprawdź, czy są elementy takie jak ogrodzenie oraz chodniki, podjazdy i miejsca parkingowe, kto jest właścicielem drogi i części wspólnych osiedla oraz w jakiej formie odpowiadamy za stan i utrzymanie tych elementów.