Spiżarnia domowa: w kuchni, garażu, piwnicy, czy pod schodami?

Każda dobra gospodyni co jakiś czas robi domowe przetwory. Dzięki temu cała rodzina ma szybki dostęp do zdrowych soków, kompotów, dżemów i sałatek warzywnych – nawet w środku zimy.

Dla wielu kobiet najważniejszym miejscem w domu jest kuchnia. To ich królestwo, do którego nie lubią dopuszczać innych osób. Warto też wiedzieć, że każda z nich marzy o tym, aby mieć prawdziwą domową spiżarnię, dlatego podczas remontu lub wykańczania domu, warto o tym pomyśleć.

Gdzie i jak zorganizować domową spiżarnię?

Domowa spiżarnia, w której będziemy przechowywać własnoręcznie wykonywane przetwory, nie musi zajmować zbyt wiele miejsca. Choć największym marzeniem każdej kobiety jest posiadanie oddzielnego pomieszczenia na przetwory, to jeśli jednak nie mamy na tyle miejsca, to możemy to jakoś inaczej zorganizować. Spiżarnia może być np. we wnęce, za dużą szafą lub po prostu w kuchni. Dobrym pomysłem jest zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod schodami, właśnie na taką spiżarnię.

Jakie rzeczy trzeba zakupić do spiżarni?

Najważniejsze są meble, na których będziemy ustawiać przetwory. Powinny to być wielopoziomowe, wysokie regały, które będą otwarte, dzięki czemu każdy członek rodziny będzie miał łatwy dostęp do przygotowanych słoików. Dodatkowo trzeba zakupić spora ilość słoików i pokrywek w różnych rozmiarach oraz karafek na wino czy nalewki. W spiżarni należy też zamontować dobre oświetlenie oraz wybrać jakąś łatwą do utrzymania w czystości podłogę – np. porostu płytki.

Stawiając własny dom, musimy przejść długą drogę. Przede wszystkim trzeba uzyskać wszelkie pozwolenia na budowę oraz nadzorować prace ekipy budowlanej, a na samym końcu zaaranżować całe mieszkanie. Podczas tych prac warto czytać wartościowe poradniki, jak np. „Przez jakie etapy prac należy przejść, by postawić dom w stanie surowym zamkniętym? Co składa się na koszty?”. Należy też poświecić sporo czasu na wybór projektu, bez znaczenia czy interesują nas projekty domów piętrowych, parterowych czy pałacyków.