Jak wybrać zbiornik na gaz płynny?

Ogrzanie gospodarstw domowych gazem płynnym stale zyskuje w Polsce na popularności. Instalację zbiornikową da się zamontować praktycznie wszędzie, co w wielu sytuacjach jest ogromnym udogodnieniem. Kluczowe znaczenie ma tu wybór odpowiedniego zbiornika.

Jakie są rodzaje zbiorników na gaz płynny?

Na potrzeby gospodarstw domowych stosuje się dwa rodzaje zbiorników na gaz płynny – naziemne i podziemne. Naziemny zbiornik LPG przeznaczony jest na posesje zlokalizowane na terenach charakteryzujących się wysokim poziomem wód gruntowych. Lepiej sprawdzi się na dużej działce, gdyż jego montaż wymaga przestrzeni – nie ma bowiem opcji zagospodarowania otoczenia wokół zbiornika w dowolny sposób. Jeśli natomiast chodzi o zbiorniki podziemne, to nadają się one wyłącznie na obszary o niskim poziomie wód gruntowych. Są idealnym rozwiązaniem dla niewielkich posesji, ponieważ z racji na umiejscowienie nie ingerują w przydomowy krajobraz.

Jaką pojemność powinien mieć zbiornik na gaz?

W ofercie firmy Amerigas, jednego z największych dostawców gazu płynnego w Polsce i nie tylko, znajdują się zbiorniki o następujących pojemnościach: 2700 l, 4850 l oraz 6600/6700 l. Na potrzeby wolno stojących domów w zupełności wystarczające są najmniejsze zbiorniki. Największe modele znajdują zastosowanie do celów przemysłowych. Pojemność zbiornika musi pasować do konkretnych potrzeb.

Czy montaż zbiornika wymaga pozwolenia na budowę?

Prywatni użytkownicy, którzy stosują zbiorniki na gaz o pojemności nieprzekraczającej 7 m3, nie muszą się starać o pozwolenie na budowę. Rzecz jasna montaż takiej instalacji wymaga zgłoszenia, jakie należy złożyć stosownym organom. Ponadto bez względu na wielkość zbiornika obowiązkowe są przeglądy instalacji.

Ile gazu powinno być w zbiorniku?

W zbiorniku powinno znajdować się nie więcej jak 85 proc. jego pojemności, ale nie mniej niż 25 proc. W sytuacji, gdy gazu jest mniej niż 25 proc. pojemności, traci on moc odparowania. Odgrywa to ważną rolę zwłaszcza wtedy, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury.

 https://www.amerigas.pl/